| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 7eeacc9cce7de0f6b99ada4f9b1f1f835a29ac7b |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T13:08:02Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:00:01.803224063Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.137 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.137/0 |
| upload-time | 2026-05-20T21:52:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 91.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.1µs ± 4% |
| [Geomean] | 68.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.62GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.27GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.10GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.40GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.26GB ±11% |
| [Geomean] | 5.56GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.19GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.09GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 454M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 568M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 304M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 573M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 310M ±10% |
| [Geomean] | 429M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.99G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.9G ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.53G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.6G ±57% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 353M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 219M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ±12% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 839M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 434M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 805M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.11G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 505M ±13% |
| [Geomean] | 744M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.21G ±75% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.83G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.00G ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.19G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.51G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.65G ±39% |
| [Geomean] | 4.45G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 10.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.86k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.29k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 655k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 410k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.6k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 3% |
| [Geomean] | 257k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 165M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 242M ± 4% |
| [Geomean] | 202M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.5G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.7G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.4G ±72% |
| [Geomean] | 15.4G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 121M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 204M ±36% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 328M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.33G ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 978M ±188% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.84k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.7k ± 3% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 3% |
| [Geomean] | 700k |