| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3c05d2a51905d6f2995f836890b83330a90fa660 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:44:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T16:51:47.455721673Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.138 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.138/0 |
| upload-time | 2026-05-20T22:12:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.9µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.23GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.01GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.51GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.01GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.41GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.49GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.36GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 32.6M ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.52M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.67M ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.1M ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.39M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.93M ±24% |
| [Geomean] | 9.42M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.31G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.17G ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.19G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.10G ± 5% |
| [Geomean] | 1.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.84M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.80M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.40M ± 0% |
| [Geomean] | 1.79M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 93.5M ±169% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.30M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.44M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 91.1M ±148% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.30M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.47M ± 2% |
| [Geomean] | 9.02M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.16M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.00M ±48% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 235M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.05M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 26.0M ±368% |
| [Geomean] | 23.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.16M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.02M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.58M ±42% |
| [Geomean] | 3.18M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.01G ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.11G ± 6% |
| [Geomean] | 1.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 590k ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 711k ±55% |
| [Geomean] | 615k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.0k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |