| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-20T15:48:43.971113849Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260520.142 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260520.142/0 |
| upload-time | 2026-05-20T22:38:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.7µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.41GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.26GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.06GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.31GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.09GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.74GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.13GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 304M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 447M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 564M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 286M ±10% |
| [Geomean] | 419M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7G ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.59G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9G ±24% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 380M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±16% |
| [Geomean] | 306M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 747M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 466M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 822M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±31% |
| [Geomean] | 727M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.54G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.51G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.30G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.67G ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20G ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.10G ±99% |
| [Geomean] | 4.27G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 689k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 678k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6k ± 2% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 241M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 181M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 4% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.9G ± 8% |
| [Geomean] | 14.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 205M ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 143M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 183M ±38% |
| [Geomean] | 165M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ± 0% |
| [Geomean] | 336M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.01G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.00G ±181% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70G ±121% |
| [Geomean] | 1.20G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.18M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 2% |
| [Geomean] | 700k |