| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c3f7d758775e320f970c80d851268ad3bac06b06 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:56:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T16:49:11.426521265Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260524.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.46/0 |
| upload-time | 2026-05-24T22:19:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.8µs ± 3% |
| [Geomean] | 38.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.95GB ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±29% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.39GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.75GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30GB ±29% |
| [Geomean] | 5.17GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.21GB ±11% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 209M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.11M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 204M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.9M ±61% |
| [Geomean] | 79.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.49G ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 572M ±193% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.61G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±190% |
| [Geomean] | 3.71G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 183M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 159M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66M ± 5% |
| [Geomean] | 42.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 325M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.1M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 329M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 66.4M ±54% |
| [Geomean] | 187M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.46G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.27G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 83.4M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.48G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.43G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 122M ±54% |
| [Geomean] | 704M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.69k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 806k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 810k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.1k ± 2% |
| [Geomean] | 461k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 121M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65M ±160% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 9.36M ±82% |
| [Geomean] | 28.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 570M ±183% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.56G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.43G ±192% |
| [Geomean] | 3.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.1M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 26.3M ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 45.4M ±73% |
| [Geomean] | 81.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 750M ±106% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.7M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 478M ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 92.6M ±67% |
| [Geomean] | 210M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.1k ± 3% |
| [Geomean] | 19.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 804k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 810k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 3% |
| [Geomean] | 1.17M |