| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | b8246db0c3cf0cc5847e2e2d3cba29c56db678f5 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T17:58:53Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T16:06:05.389033008Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260524.49 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.49/0 |
| upload-time | 2026-05-24T22:56:03Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 90.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.6µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 68.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.34GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.93GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.44GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.46GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.47GB ± 8% |
| [Geomean] | 5.58GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.99GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.25GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.26GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.56GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 561M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 550M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 311M ±14% |
| [Geomean] | 424M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.15G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.7G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.46G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ± 8% |
| [Geomean] | 13.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 212M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 350M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 196M ±36% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 849M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.02G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 468M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 836M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 453M ±19% |
| [Geomean] | 735M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.32G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.53G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.30G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.18G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.79G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.84G ±48% |
| [Geomean] | 4.53G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 3% |
| [Geomean] | 4.30k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 662k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.7k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 678k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.2k ± 3% |
| [Geomean] | 258k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 178M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 188M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 241M ± 3% |
| [Geomean] | 210M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.8G ±27% |
| [Geomean] | 17.2G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 128M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 184M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 168M ±38% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 327M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.23G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10G ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.19G ±103% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.24G ±104% |
| [Geomean] | 1.62G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 698k |