| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4136ffed69224577824f33144ce5c5d40b6af0df |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T15:53:04Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T17:49:30.915802399Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260524.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260524.51/0 |
| upload-time | 2026-05-24T23:22:26Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71GB ± 7% |
| [Geomean] | 3.42GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.42GB ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.35GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.39GB ±13% |
| [Geomean] | 4.78GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.66GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.38GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.74GB ±14% |
| [Geomean] | 7.11GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.89M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 243M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.97M ± 8% |
| [Geomean] | 71.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.46G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 178M ±60% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.19G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 209M ±44% |
| [Geomean] | 2.30G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 171M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89M ± 4% |
| [Geomean] | 45.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.2M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.5M ±10% |
| [Geomean] | 170M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.84G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.6M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.09G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7M ±12% |
| [Geomean] | 695M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 760k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 131M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33M ±16% |
| [Geomean] | 17.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.8G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 180M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.72G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 208M ±39% |
| [Geomean] | 1.44G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 95.4M ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.4M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9M ±17% |
| [Geomean] | 59.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 798M ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.0M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 619M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.0M ±10% |
| [Geomean] | 159M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |