| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 8b672822b2bd91432b8029873a5b1b0323b90adf |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T17:09:59Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-24T23:00:06.553459015Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.11/0 |
| upload-time | 2026-05-25T05:45:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.0µs ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 90.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 66.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.20GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.71GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.81GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.25GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.50GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.13GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±14% |
| [Geomean] | 5.60GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.03GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.23GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.05GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.24GB ±11% |
| [Geomean] | 7.66GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 443M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 554M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ± 8% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.83G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.3G ±71% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.3G ±57% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.44G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.3G ±53% |
| [Geomean] | 11.8G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 358M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 341M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±27% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 812M ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 413M ±18% |
| [Geomean] | 720M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.91G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.27G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05G ±122% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.01G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.35G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.20G ±89% |
| [Geomean] | 3.85G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.87k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 2% |
| [Geomean] | 4.38k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 692k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.0k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 666k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.1k ± 2% |
| [Geomean] | 263k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 168M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 173M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ± 4% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.0G ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.6G ±66% |
| [Geomean] | 14.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 181M ±30% |
| [Geomean] | 158M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 302M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±12% |
| [Geomean] | 316M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.20G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 772M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.34G ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.54G ±109% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.89k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.3k ± 1% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.22M ± 1% |
| [Geomean] | 713k |