| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4a6d3a3b4678150a883906e6748d65ad2d6226d8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T13:07:56Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T00:14:57.400865905Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.12 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.12/0 |
| upload-time | 2026-05-25T05:47:45Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.51GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±10% |
| [Geomean] | 4.85GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.40GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.87GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.73GB ±16% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 226M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.9M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 226M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.74M ±16% |
| [Geomean] | 75.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.74G ±36% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 609M ±175% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.80G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 217M ±47% |
| [Geomean] | 3.00G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.84M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.87M ± 5% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 371M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.5M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.8M ±17% |
| [Geomean] | 176M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.52G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7M ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.78G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.23G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4M ±14% |
| [Geomean] | 743M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 2% |
| [Geomean] | 7.54k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 781k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.7k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 784k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 2% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.65M ±194% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.17M ±33% |
| [Geomean] | 21.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.50G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 591M ±172% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 191M ±58% |
| [Geomean] | 1.95G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.5M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.49M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 31.9M ±163% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.3M ±29% |
| [Geomean] | 67.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 839M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.3M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 921M ±177% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.9M ±14% |
| [Geomean] | 202M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 783k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |