| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 2f0459745cfe0f1b4d99971753bac0fa21092358 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:48:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T00:17:36.740789866Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.14/0 |
| upload-time | 2026-05-25T07:03:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.9µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 8% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.54GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.00GB ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.32GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.04GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.09GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.14GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.66GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 437M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 301M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 552M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 278M ±12% |
| [Geomean] | 412M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.85G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9G ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.21G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.8G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.9G ±31% |
| [Geomean] | 12.1G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 365M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±47% |
| [Geomean] | 303M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 862M ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.12G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 466M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 798M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 417M ± 9% |
| [Geomean] | 729M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.81G ±49% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.65G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.15G ±42% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.42G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.29G ±193% |
| [Geomean] | 3.83G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.04k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.34k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 668k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 684k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.0k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 184M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 182M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 4% |
| [Geomean] | 209M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.5G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.6G ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.0G ±78% |
| [Geomean] | 15.1G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 124M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 174M ±49% |
| [Geomean] | 160M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 333M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 337M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 320M ±11% |
| [Geomean] | 328M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.27G ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.12G ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.04G ±229% |
| [Geomean] | 1.31G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 705k |