| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6c8731962d1eaa99b3abff23f31bf78d444fe550 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T12:57:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T03:57:36.909272016Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.19/0 |
| upload-time | 2026-05-25T09:29:58Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.22GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11GB ±32% |
| [Geomean] | 3.71GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.09GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.93GB ±30% |
| [Geomean] | 5.15GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.08GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.47GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.28GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.95GB ±12% |
| [Geomean] | 7.29GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 219M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.6M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 218M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 11.2M ±75% |
| [Geomean] | 85.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.52G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 906M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.17G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 742M ±126% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.47M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.48M ± 5% |
| [Geomean] | 41.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.9M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.9M ±61% |
| [Geomean] | 196M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.24G ±40% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.08G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 121M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.70G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.40G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 93.5M ±61% |
| [Geomean] | 793M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.55k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 791k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 789k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 129M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.32M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.33M ±113% |
| [Geomean] | 31.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 922M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 751M ±123% |
| [Geomean] | 3.29G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.2M ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 81.4M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.19M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 192M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.0M ±104% |
| [Geomean] | 87.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 643M ±109% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 92.1M ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.49G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.4M ±80% |
| [Geomean] | 278M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 790k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 788k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.16M |