| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b99b8feaae736e6ae827c4e65630062d038db602 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T12:57:19Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T05:03:28.869192994Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.22 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.22/0 |
| upload-time | 2026-05-25T10:37:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.28GB ±28% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.04GB ±39% |
| [Geomean] | 3.70GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.08GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85GB ±33% |
| [Geomean] | 5.13GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.98GB ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.86GB ±17% |
| [Geomean] | 7.24GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 227M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 217M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.1M ±83% |
| [Geomean] | 87.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.97G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.3G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.66G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 868M ±225% |
| [Geomean] | 4.24G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 158M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 167M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.94M ± 2% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 337M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.4M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 366M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 54.5M ±69% |
| [Geomean] | 196M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.57G ±71% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.54G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 119M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.19G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.80G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.9M ±71% |
| [Geomean] | 814M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.52k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 781k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 2% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 144M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.09M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.38M ±112% |
| [Geomean] | 32.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.6G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05G ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.2G ±82% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 875M ±237% |
| [Geomean] | 3.71G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 102M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 103M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.54M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.0M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.4M ±114% |
| [Geomean] | 88.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 958M ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.1M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 614M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 69.9M ±86% |
| [Geomean] | 247M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 772k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.15M |