| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b12ed667d9b68802d3c5d3b969bed01ab4131b1e |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T03:50:42Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T05:50:55.873043479Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.23/0 |
| upload-time | 2026-05-25T11:26:25Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.12GB ±33% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.89GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.34GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16GB ±33% |
| [Geomean] | 5.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.46GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.93GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.52GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.08GB ±20% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.7M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.2M ±58% |
| [Geomean] | 90.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.88G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 713M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.74G ±31% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±140% |
| [Geomean] | 4.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 186M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 142M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76M ± 6% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.0M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 71.9M ±57% |
| [Geomean] | 204M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.47G ±73% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.12G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 102M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.24G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 134M ±69% |
| [Geomean] | 886M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.23M ±132% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 131M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.1M ±85% |
| [Geomean] | 33.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 707M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06G ±128% |
| [Geomean] | 3.49G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 94.4M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 82.2M ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.14M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 39.0M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 51.2M ±80% |
| [Geomean] | 92.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.09G ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 72.8M ±108% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 936M ±122% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 104M ±66% |
| [Geomean] | 296M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 769k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 769k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |