| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 24e654197a941864dd6696a2b9ff2f515f1e40dd |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T21:29:07Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T08:50:02.415388675Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.29/0 |
| upload-time | 2026-05-25T14:10:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.00GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.02GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.25GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.05GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.32GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.02GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.24GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.31GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.33GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.11GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 21.1M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.25M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.13M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.9M ±79% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.21M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.08M ±24% |
| [Geomean] | 8.15M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.10G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 929M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.16G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 946M ±28% |
| [Geomean] | 1.80G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.46M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.47M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.20M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.97M ± 4% |
| [Geomean] | 1.52M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 3.90M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.93M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 71.3M ±241% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.96M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.97M ± 4% |
| [Geomean] | 4.59M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 240M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.33M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 7.70M ±104% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.41M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 6.55M ±36% |
| [Geomean] | 17.9M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.8k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.67M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 89.0k ± 1% |
| [Geomean] | 511k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.02M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.05M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.99M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.91M ±44% |
| [Geomean] | 2.99M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 936M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.11G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 940M ±29% |
| [Geomean] | 1.02G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 540k ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 589k ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 540k ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 578k ±56% |
| [Geomean] | 561k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |