| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 2a935769659cece63d8b77cd3d1c9babda3a2839 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T23:25:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T09:30:47.141601572Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.32/0 |
| upload-time | 2026-05-25T15:05:07Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.10GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.13GB ±33% |
| [Geomean] | 3.67GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.92GB ±30% |
| [Geomean] | 5.10GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.02GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.26GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.94GB ±17% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.0M ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±76% |
| [Geomean] | 90.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.57G ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.40G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 853M ±97% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.96G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 802M ±117% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 148M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.01M ±10% |
| [Geomean] | 44.6M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 67.3M ±62% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 354M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.4M ±64% |
| [Geomean] | 202M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.12G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.49G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.35G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 107M ±87% |
| [Geomean] | 865M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 770k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 767k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 142M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.92M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.44M ±110% |
| [Geomean] | 34.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.22G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 848M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±78% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 795M ±120% |
| [Geomean] | 3.05G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 110M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 92.7M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 45.8M ±102% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.5M ±97% |
| [Geomean] | 92.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.30G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 82.4M ±73% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±110% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 76.8M ±97% |
| [Geomean] | 316M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 768k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |