| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b7ad0fe09238eba928f6e23d871ec3674769f8b8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T22:38:30Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T10:38:28.700893223Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.34 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.34/0 |
| upload-time | 2026-05-25T16:16:01Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 40.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.77GB ±12% |
| [Geomean] | 3.44GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.22GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.58GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.24GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.02GB ±30% |
| [Geomean] | 5.00GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.32GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.00GB ±20% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 230M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 242M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.42M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 253M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.1M ±81% |
| [Geomean] | 82.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.67G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±52% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.26G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 15.9G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 820M ±137% |
| [Geomean] | 3.34G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.55M ± 2% |
| [Geomean] | 42.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 394M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.1M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 357M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 398M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.8M ±66% |
| [Geomean] | 192M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.41G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.40G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.0M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.71G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.73G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 111M ±59% |
| [Geomean] | 811M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.5k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.48k ± 2% |
| [Geomean] | 7.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.28M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 747k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.0k ± 2% |
| [Geomean] | 441k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.82M ±110% |
| [Geomean] | 25.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 828M ±135% |
| [Geomean] | 2.43G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 100M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 93.7M ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.39M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 205M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.4M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 202M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 40.1M ±88% |
| [Geomean] | 77.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 963M ±151% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.3M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.00G ±94% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 84.3M ±79% |
| [Geomean] | 239M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 2% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 755k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 745k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |