| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 71300e80113c6ca56105aac524e9c1b0db43910f |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:22:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T12:41:25.507352817Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.38 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.38/0 |
| upload-time | 2026-05-25T19:30:24Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.6µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.3µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.0µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.0µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.28GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.29GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.11GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.74GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.39GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.53GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.67GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.87GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.31GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 554M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 286M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 541M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±10% |
| [Geomean] | 411M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.99G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.4G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.7G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.13G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.6G ±36% |
| [Geomean] | 11.9G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 360M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 218M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 213M ±21% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 981M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 421M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 852M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 438M ±16% |
| [Geomean] | 711M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.21G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.74G ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.63G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.58G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.62G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.66G ±46% |
| [Geomean] | 3.86G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.03k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 671k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 422k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 179M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 183M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 233M ± 3% |
| [Geomean] | 206M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.6G ±50% |
| [Geomean] | 15.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±20% |
| [Geomean] | 163M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 325M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 326M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 317M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ± 5% |
| [Geomean] | 322M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.44G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64G ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.55G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.32G ±67% |
| [Geomean] | 1.48G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.05k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.2k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 423k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 714k |