| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | b7ad0fe09238eba928f6e23d871ec3674769f8b8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T22:38:30Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T14:17:18.445366921Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.40/0 |
| upload-time | 2026-05-25T19:59:13Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.91GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.41GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.63GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.66GB ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.44GB ± 1% |
| [Geomean] | 3.15GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.86GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.14GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.55GB ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.34GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.01GB ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.48GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 6.67GB ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.54GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.31GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 64.2M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.58M ±107% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.81M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 55.7M ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.42M ±131% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.81M ± 4% |
| [Geomean] | 10.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.99G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 749M ±133% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.10G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.97G ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 527M ±282% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 1.61G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.5M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.83M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.68M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 236M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.57M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.55M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 158M ±91% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.23M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.53M ± 3% |
| [Geomean] | 12.9M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 417M ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 64.9M ±249% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.61M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 372M ±72% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 18.1M ±258% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.50M ± 7% |
| [Geomean] | 39.5M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.7k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.47k ± 1% |
| [Geomean] | 8.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.63M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 893k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.7k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.66M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 895k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.5k ± 1% |
| [Geomean] | 507k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.13M ±125% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.94M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.68M ±233% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ± 0% |
| [Geomean] | 2.39M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 723M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.09G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 512M ±293% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.14G ± 0% |
| [Geomean] | 824M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 479k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.09M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 767k ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.03M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 760k ± 8% |
| [Geomean] | 899k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 894k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.23M |