| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | fd7a0e680d466ec3283507f0c74bf487038333e6 |
| experiment-commit-time | 2026-05-20T16:06:56Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T13:09:06.231402419Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.41 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.41/0 |
| upload-time | 2026-05-25T20:02:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.8µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.28GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.06GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.49GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.40GB ±13% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.27GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.72GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.26GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 448M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 555M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 551M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 318M ± 4% |
| [Geomean] | 426M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.46G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 16.5G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.9G ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.51G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.7G ±59% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 214M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 382M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±22% |
| [Geomean] | 307M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 794M ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.05G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 492M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 772M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 511M ± 5% |
| [Geomean] | 739M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.27G ±53% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.68G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.09G ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.91G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.04G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.09G ±65% |
| [Geomean] | 4.31G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.79k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 3% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 674k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 407k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.7k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 689k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.9k ± 3% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 175M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 243M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 182M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 245M ± 6% |
| [Geomean] | 209M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.7G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.7G ±75% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 120M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 151M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 198M ±32% |
| [Geomean] | 161M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 312M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 334M ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 345M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 336M ±10% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.48G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.91G ±139% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.03G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.90G ±140% |
| [Geomean] | 1.53G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.74k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.95k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.5k ± 2% |
| [Geomean] | 11.5k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 404k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.17M ± 2% |
| [Geomean] | 693k |