| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 063f8b07c1afd9d775c2d1f29ff62d4e7072794c |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T21:46:23Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T15:09:30.438188951Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260525.43 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260525.43/0 |
| upload-time | 2026-05-25T20:45:20Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.11GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.75GB ±18% |
| [Geomean] | 3.56GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.35GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.16GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.29GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.34GB ±16% |
| [Geomean] | 4.97GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.11GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.60GB ±16% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 226M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 245M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 225M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.67M ±21% |
| [Geomean] | 84.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.41G ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.4G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 911M ±121% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.07G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 222M ±43% |
| [Geomean] | 3.15G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 169M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 46.1M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 391M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 73.4M ±46% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 399M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.4M ±22% |
| [Geomean] | 198M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.54G ±65% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.89G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 127M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±56% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.46G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 65.3M ±16% |
| [Geomean] | 800M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.41k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 756k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 759k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 0% |
| [Geomean] | 445k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 9.44M ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79M ±40% |
| [Geomean] | 26.4M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 911M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 222M ±43% |
| [Geomean] | 2.32G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 105M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.59M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 51.5M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 208M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.0M ±35% |
| [Geomean] | 82.4M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 591M ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.9M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 428M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 39.8M ±26% |
| [Geomean] | 177M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 754k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 757k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.13M |