| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | e28acf5506e85f9e54abdc370eb133a3ea6dd31e |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T00:25:35Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T02:23:38.950552008Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.17 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.17/0 |
| upload-time | 2026-05-26T07:56:56Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.33GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.66GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.59GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.33GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.17GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.16GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35GB ±11% |
| [Geomean] | 4.97GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.42GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.16GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.52GB ±10% |
| [Geomean] | 7.18GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.9M ±59% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 219M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.02M ± 8% |
| [Geomean] | 76.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.76G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.09G ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.20G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 156M ±67% |
| [Geomean] | 2.90G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 155M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.76M ± 6% |
| [Geomean] | 44.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.9M ±53% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.5M ±10% |
| [Geomean] | 178M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.26G ±60% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.94G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 113M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35G ±59% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.89G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.4M ± 6% |
| [Geomean] | 674M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.48k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.2k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.57k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 788k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 789k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 1% |
| [Geomean] | 454k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.58M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.94M ±14% |
| [Geomean] | 23.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.3G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06G ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.4G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 145M ±73% |
| [Geomean] | 2.06G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 113M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.3M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.61M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 206M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 43.8M ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.4M ±17% |
| [Geomean] | 70.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 539M ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.4M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.08G ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 32.6M ± 9% |
| [Geomean] | 200M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 788k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |