| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 3a92cb4958cdc5bf4263a0a72ffe2f719696364f |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:44:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T03:36:46.383691831Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.19 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.19/0 |
| upload-time | 2026-05-26T09:10:21Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.4µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 38.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.00GB ±39% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.21GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.90GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.79GB ±33% |
| [Geomean] | 5.07GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.13GB ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.91GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.13GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.88GB ±13% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.9M ±80% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 218M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 228M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.4M ±103% |
| [Geomean] | 82.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.52G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 757M ±157% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 608M ±176% |
| [Geomean] | 3.63G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 192M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 0% |
| [Geomean] | 44.2M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.4M ±61% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 354M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 50.0M ±84% |
| [Geomean] | 188M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.23G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.85G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 97.5M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.20G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.61G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 86.4M ±85% |
| [Geomean] | 747M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.51k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 777k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 783k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 451k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.41M ±112% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.29M ±168% |
| [Geomean] | 28.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 750M ±159% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 599M ±180% |
| [Geomean] | 2.93G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 99.4M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 106M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.55M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.8M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 29.1M ±131% |
| [Geomean] | 79.9M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 933M ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 68.7M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 992M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.4M ±126% |
| [Geomean] | 248M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 782k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |