| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | c07f0065ce6bf857db48cb8f5c8c05f681540cde |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:41:01Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T03:43:38.297992016Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.23 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.23/0 |
| upload-time | 2026-05-26T10:31:10Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 87.5µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.0µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.7µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.63GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.44GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.05GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.04GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.37GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.64GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.99GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.46GB ±14% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.78GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.15GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.05GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.26GB ±11% |
| [Geomean] | 7.61GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 443M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 546M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 302M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 440M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 540M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±14% |
| [Geomean] | 414M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.36G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.5G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.66G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.0G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.2G ±62% |
| [Geomean] | 11.5G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 351M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 220M ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 350M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 356M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±38% |
| [Geomean] | 298M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 856M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 988M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 482M ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 819M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 980M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 423M ±23% |
| [Geomean] | 719M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.44G ±80% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.74G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.62G ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.91G ±58% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.39G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.64G ±103% |
| [Geomean] | 3.98G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 683k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 181M ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 240M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 191M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 239M ± 7% |
| [Geomean] | 211M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.6G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.7G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9G ±72% |
| [Geomean] | 14.5G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 134M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 180M ±39% |
| [Geomean] | 154M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 327M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 330M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 347M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 324M ±17% |
| [Geomean] | 332M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.11G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.53G ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.45G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.83G ±179% |
| [Geomean] | 1.46G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.92k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.8k ± 5% |
| [Geomean] | 11.7k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.19M ± 5% |
| [Geomean] | 705k |