| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 1dd2bef375390973b025e50cef6dcbafb24ca223 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:54:45Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T08:01:16.248346018Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.29 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.29/0 |
| upload-time | 2026-05-26T13:32:59Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 38.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.99GB ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.06GB ±36% |
| [Geomean] | 3.63GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.70GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.27GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90GB ±30% |
| [Geomean] | 5.05GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.50GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.71GB ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.27GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.94GB ±20% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 225M ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.1M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 215M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 219M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.2M ±91% |
| [Geomean] | 81.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.37G ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.9G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 589M ±196% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.56G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 828M ±176% |
| [Geomean] | 3.74G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 151M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.83M ± 2% |
| [Geomean] | 43.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 341M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.2M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 57.5M ±68% |
| [Geomean] | 187M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.57G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 86.6M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.20G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.27G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±125% |
| [Geomean] | 752M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.3k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.58k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 789k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.34M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 789k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 1% |
| [Geomean] | 455k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 132M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.14M ±170% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.05M ±130% |
| [Geomean] | 28.2M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.7G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 573M ±193% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 812M ±181% |
| [Geomean] | 3.00G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 91.0M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 91.4M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.23M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.0M ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 194M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 38.0M ±99% |
| [Geomean] | 79.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.08G ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.3M ±141% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 921M ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.4M ±117% |
| [Geomean] | 263M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.1k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 787k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 789k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.16M |