| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | 24e654197a941864dd6696a2b9ff2f515f1e40dd |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T21:29:07Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T08:55:03.869353698Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.30/0 |
| upload-time | 2026-05-26T14:36:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.18GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.65GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.13GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.41GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.29GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.26GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.33GB ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.06GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.18GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.14GB ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.05GB ± 1% |
| [Geomean] | 4.54GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.4GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.58GB ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.64GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.3GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.40GB ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.56GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.58GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 63.0M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 5.23M ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.63M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.8M ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 5.03M ±111% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.10M ±24% |
| [Geomean] | 11.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.64G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.05G ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.72G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.10G ±132% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.16G ±13% |
| [Geomean] | 1.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 21.6M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.26M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.74M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.8M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.27M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.76M ± 9% |
| [Geomean] | 3.61M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 219M ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.89M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.43M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 186M ±107% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.70M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.49M ± 4% |
| [Geomean] | 13.4M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 403M ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 57.0M ±194% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.47M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 401M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 24.5M ±191% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.42M ±13% |
| [Geomean] | 40.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.90M ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.08M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.01M ±89% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.10M ±10% |
| [Geomean] | 3.02M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.00G ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.06G ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.15G ±12% |
| [Geomean] | 1.09G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.23M ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 840k ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.11M ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 789k ±14% |
| [Geomean] | 976k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 888k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 887k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.68M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |