| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | aee6009ba5e1d71948b03ac0458fbc99e3a14ace |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:53:15Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T10:04:38.757529979Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.32/0 |
| upload-time | 2026-05-26T15:38:28Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.09GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.54GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92GB ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.28GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.38GB ±18% |
| [Geomean] | 4.94GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.98GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.32GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.63GB ±20% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.4M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.67M ± 6% |
| [Geomean] | 77.3M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.58G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 717M ±125% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.67G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 169M ±54% |
| [Geomean] | 2.84G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 188M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.97M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.91M ± 4% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.1M ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 377M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.4M ± 8% |
| [Geomean] | 179M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.30G ±46% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.1M ±71% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.68G ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.62G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.3M ± 9% |
| [Geomean] | 738M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.93M ±131% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.11M ±10% |
| [Geomean] | 22.8M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 705M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 143M ±58% |
| [Geomean] | 2.04G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 96.5M ±39% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 38.0M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.0M ±15% |
| [Geomean] | 70.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 900M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.0M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 830M ±56% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.9M ±10% |
| [Geomean] | 207M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |