| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 5563d58a15912df7c7ad48100d3b7abdcc0cddb4 |
| experiment-commit-time | 2026-05-19T20:27:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T15:40:03.835298127Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.44 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.44/0 |
| upload-time | 2026-05-26T21:17:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.57GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.04GB ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.21GB ±28% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.92GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.24GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.08GB ±31% |
| [Geomean] | 5.13GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.84GB ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.09GB ±20% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 239M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 14.9M ±100% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 240M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.9M ±86% |
| [Geomean] | 95.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.63G ±62% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 605M ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.26G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 866M ±94% |
| [Geomean] | 4.00G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 156M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.01M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 192M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.95M ±19% |
| [Geomean] | 44.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.3M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 388M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 74.4M ±63% |
| [Geomean] | 212M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.46G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43G ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 112M ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.45G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.87G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 118M ±57% |
| [Geomean] | 884M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.39k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 759k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 443k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.77M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 140M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.4M ±111% |
| [Geomean] | 36.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 606M ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 828M ±103% |
| [Geomean] | 2.94G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 103M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.5M ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.48M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 50.1M ±109% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 203M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 52.6M ±83% |
| [Geomean] | 102M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 541M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 84.7M ±118% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.37G ±214% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5M ±69% |
| [Geomean] | 274M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 18.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 757k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.13M |