| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | d987c2352d0b820d72f0d228bcf1e93d154c94ff |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:50:47Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T19:32:54.728815553Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.6 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.6/0 |
| upload-time | 2026-05-26T02:22:48Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 73.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.2µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.0µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.62GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.26GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.68GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.25GB ± 7% |
| [Geomean] | 4.07GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.52GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.45GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.62GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.02GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.39GB ±13% |
| [Geomean] | 5.59GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.64GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.98GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.33GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.84GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.02GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.17GB ±11% |
| [Geomean] | 7.59GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 451M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 556M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 301M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 444M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 551M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 297M ±15% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.56G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±104% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 16.1G ±55% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.97G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 17.8G ±81% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.1G ±10% |
| [Geomean] | 13.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 358M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 231M ±24% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 373M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 226M ±26% |
| [Geomean] | 309M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 872M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 460M ±31% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±19% |
| [Geomean] | 739M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.46G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.29G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03G ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.32G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.26G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.22G ±142% |
| [Geomean] | 4.15G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.85k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.02k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.96k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.03k ± 2% |
| [Geomean] | 4.31k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 671k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 411k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.5k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.1k ± 2% |
| [Geomean] | 259k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 188M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 242M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 179M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 240M ± 4% |
| [Geomean] | 210M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.3G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.7G ±67% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.5G ±82% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 135M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 202M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 206M ±19% |
| [Geomean] | 167M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 331M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 329M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 332M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 330M ±14% |
| [Geomean] | 330M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.81G ±130% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.62G ±166% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±134% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 663M ±62% |
| [Geomean] | 1.24G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.86k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.94k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 2% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 412k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 417k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 2% |
| [Geomean] | 697k |