| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 233f2ba9b2ab00735d9d7c1f694a3afeaf5ec470 |
| experiment-commit-time | 2026-05-25T18:50:43Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-25T21:58:16.329370863Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260526.9 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260526.9/0 |
| upload-time | 2026-05-26T03:32:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±26% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.46GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.68GB ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06GB ±31% |
| [Geomean] | 5.09GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.54GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.03GB ±17% |
| [Geomean] | 7.23GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 219M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 235M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.68M ±103% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 224M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 14.7M ±58% |
| [Geomean] | 83.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.46G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.1G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 587M ±255% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.55G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 922M ±111% |
| [Geomean] | 3.76G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 190M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 160M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.00M ± 3% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 42.4M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 372M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 67.8M ±55% |
| [Geomean] | 191M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.42G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.74G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.2M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.03G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 113M ±48% |
| [Geomean] | 823M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 774k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.6k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.30M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.4k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 138M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.71M ±191% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.47M ±79% |
| [Geomean] | 27.7M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 14.7G ±54% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 587M ±243% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 919M ±119% |
| [Geomean] | 3.28G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 101M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.0M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.35M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9M ±110% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.0M ±73% |
| [Geomean] | 79.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 839M ±124% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6M ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766M ±75% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 82.2M ±63% |
| [Geomean] | 241M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.15M |