| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ef067283ce48c893f406c079ee312c7ea2fc280c |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T22:46:00Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T23:00:54.342137894Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.11/0 |
| upload-time | 2026-05-27T05:49:47Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 89.8µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.7µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 87.4µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 5% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.68GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.12GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.42GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.07GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.51GB ±12% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.23GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.80GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.35GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.67GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 440M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 564M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 310M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 439M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 578M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±10% |
| [Geomean] | 423M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.02G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 15.3G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.8G ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.29G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.3G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.6G ±66% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 386M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 200M ±41% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 825M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.14G ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 460M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 789M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 448M ±21% |
| [Geomean] | 742M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.89G ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.52G ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.69G ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.33G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.60G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.56G ±74% |
| [Geomean] | 3.96G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.2k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.5k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 670k ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.9k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 687k ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.9k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 164M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 161M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 5% |
| [Geomean] | 196M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.7G ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.8G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.3G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.1G ±79% |
| [Geomean] | 15.3G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 119M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 194M ±22% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 173M ±47% |
| [Geomean] | 149M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 308M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 314M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 314M ±12% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.36G ±88% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.46G ±175% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 891M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.80G ±154% |
| [Geomean] | 1.34G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.88k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 709k |