| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | c74c040511b403ca1725a33fe821526efd313dcb |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T00:17:01Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T00:46:56.942450001Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.13 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.13/0 |
| upload-time | 2026-05-27T06:19:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.1µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.08GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.56GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.23GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85GB ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.38GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.45GB ±47% |
| [Geomean] | 4.92GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.43GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.15GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ±17% |
| [Geomean] | 7.15GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 221M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.9M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 232M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.94M ± 9% |
| [Geomean] | 76.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.84G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 549M ±206% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.89G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.6G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 212M ±43% |
| [Geomean] | 2.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 194M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.73M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 187M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 177M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.74M ± 5% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 347M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 376M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.3M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 383M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.7M ±11% |
| [Geomean] | 181M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.16G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.83G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.7M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.62G ±41% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.62G ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.1M ± 9% |
| [Geomean] | 730M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.49k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.32M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 768k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 449k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.93M ±168% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.46M ±14% |
| [Geomean] | 22.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.2G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 574M ±192% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.1G ±96% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 231M ±24% |
| [Geomean] | 2.10G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 108M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.67M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.2M ±145% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 205M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.6M ±13% |
| [Geomean] | 71.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 772M ±135% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 69.2M ±106% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 425M ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 37.0M ± 9% |
| [Geomean] | 170M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 771k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 766k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.14M |