| label | common value |
|---|---|
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_parent |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T02:36:15.258787899Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.25 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.25/0 |
| upload-time | 2026-05-27T09:26:04Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.7µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.1µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.8µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.1µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.45GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.69GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.32GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.64GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.00GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.54GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.72GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.68GB ± 5% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.10GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.32GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.87GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.71GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 444M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 569M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 284M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 442M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 562M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 288M ±12% |
| [Geomean] | 415M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.20G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.58G ±26% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.4G ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.1G ±14% |
| [Geomean] | 12.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 358M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 217M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 190M ±34% |
| [Geomean] | 295M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 829M ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 431M ±21% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 919M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.07G ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 435M ±31% |
| [Geomean] | 731M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.47G ±24% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.23G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88G ±96% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.15G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.31G ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.69G ±85% |
| [Geomean] | 4.26G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.93k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.98k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.35k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.0k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 676k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.4k ± 3% |
| [Geomean] | 261k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 175M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 235M ± 7% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 25.0G ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.1G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.6G ±54% |
| [Geomean] | 16.0G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 183M ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 124M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±36% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 319M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 305M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 309M ±13% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 981M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.96G ±173% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.34G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.30G ±110% |
| [Geomean] | 1.56G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.94k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.99k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 1% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 416k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 419k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 1% |
| [Geomean] | 708k |