| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 08bd667214d0840d9c99e88b3e7d9e9a028bb815 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:51:37Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T06:24:07.093487241Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.28 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.28/0 |
| upload-time | 2026-05-27T11:55:53Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 1% |
| [Geomean] | 39.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.02GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23GB ±27% |
| [Geomean] | 3.68GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.26GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.20GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95GB ±30% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.31GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.16GB ±31% |
| [Geomean] | 5.16GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.99GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.42GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.06GB ±20% |
| [Geomean] | 7.26GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 224M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 236M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.8M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.3M ±60% |
| [Geomean] | 90.9M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.91G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 682M ±146% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.36G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 989M ±80% |
| [Geomean] | 3.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.80M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 153M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88M ± 4% |
| [Geomean] | 44.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 60.8M ±79% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.7M ±55% |
| [Geomean] | 206M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.35G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.85G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 107M ±64% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.42G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.66G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 124M ±49% |
| [Geomean] | 843M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 764k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.3k ± 1% |
| [Geomean] | 448k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 140M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.45M ±144% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 10.2M ±86% |
| [Geomean] | 34.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 673M ±149% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6G ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 985M ±77% |
| [Geomean] | 3.22G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.6M ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.51M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 40.7M ±127% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 198M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 53.5M ±80% |
| [Geomean] | 96.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 643M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.6M ±95% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 921M ±119% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 97.3M ±63% |
| [Geomean] | 262M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 1% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 765k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 774k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.14M |