| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 0631db6336349eb5f7c41107342472cc8c0d9713 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T01:59:49Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T05:54:11.724944097Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.30 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.30/0 |
| upload-time | 2026-05-27T12:42:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.6µs ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.9µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.4µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.22GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.73GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.33GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.10GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.07GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.34GB ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.60GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.55GB ± 6% |
| [Geomean] | 5.63GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.76GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.16GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.11GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.21GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.28GB ± 8% |
| [Geomean] | 7.63GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 431M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 549M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 281M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 435M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 568M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 303M ±10% |
| [Geomean] | 413M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.13G ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.9G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.4G ±88% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.81G ±37% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.2G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 17.1G ±50% |
| [Geomean] | 11.3G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 362M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 221M ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 202M ±29% |
| [Geomean] | 299M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 790M ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 418M ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 759M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.09G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 458M ±16% |
| [Geomean] | 707M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.65G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.58G ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.93G ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.25G ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.66G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.46G ±63% |
| [Geomean] | 4.07G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.1k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 696k ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.5k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 668k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.3k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 180M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 236M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 176M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 2% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.4G ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.2G ±25% |
| [Geomean] | 15.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 133M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 195M ±42% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 120M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 175M ±38% |
| [Geomean] | 153M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 332M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 319M ±11% |
| [Geomean] | 325M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 917M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.25G ±221% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.75G ±161% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.98G ±103% |
| [Geomean] | 1.41G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.99k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 420k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 415k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 710k |