| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | ec37f78ca75a4a065b0fa0edebdc69b302ef6a03 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T00:16:57Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T06:32:50.224494214Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.31 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.31/0 |
| upload-time | 2026-05-27T13:21:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.7µs ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 72.5µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 48.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.3µs ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 73.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 48.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 67.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.31GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.44GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.31GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.66GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.94GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.61GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.96GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.43GB ± 9% |
| [Geomean] | 5.62GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.84GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.94GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.29GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.78GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.01GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.22GB ± 7% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 540M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 313M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 441M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 561M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 302M ±12% |
| [Geomean] | 421M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.90G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±83% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.7G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.29G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ±14% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 373M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 208M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 351M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 384M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 211M ±40% |
| [Geomean] | 304M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 795M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 480M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 825M ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.01G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 463M ±24% |
| [Geomean] | 726M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.87G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.05G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.09G ±123% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.12G ±50% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.30G ±128% |
| [Geomean] | 4.51G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.5k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.03k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.3k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.85k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.04k ± 2% |
| [Geomean] | 4.33k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 693k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 61.8k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 681k ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 411k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4k ± 2% |
| [Geomean] | 260k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 189M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 244M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 172M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 244M ± 5% |
| [Geomean] | 210M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 10.2G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.8G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.4G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 22.8G ±79% |
| [Geomean] | 16.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 148M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 176M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 126M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 184M ±41% |
| [Geomean] | 157M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 359M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 320M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 324M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| [Geomean] | 331M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.46G ±74% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.48G ±171% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.06G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.96G ±160% |
| [Geomean] | 1.66G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.90k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.84k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.6k ± 1% |
| [Geomean] | 11.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 414k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.17M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 410k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.18M ± 1% |
| [Geomean] | 696k |