| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4960851b93963a5b2840dcce017629e874bd257c |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:51:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T07:43:23.109490531Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.32 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.32/0 |
| upload-time | 2026-05-27T13:22:51Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.2µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 39.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.3µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.53GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.27GB ±25% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.73GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.59GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.45GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ±29% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.85GB ±31% |
| [Geomean] | 5.22GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.54GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.04GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.27GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.46GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.94GB ±11% |
| [Geomean] | 7.32GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 223M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 233M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.2M ±58% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 236M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.74M ±54% |
| [Geomean] | 86.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.74G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.6G ±79% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.27G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.43G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.9G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 515M ±200% |
| [Geomean] | 3.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 195M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 163M ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.09M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 154M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.05M ± 8% |
| [Geomean] | 45.4M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 367M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 75.9M ±50% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 342M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 379M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 44.5M ±41% |
| [Geomean] | 195M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.60G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 139M ±75% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.58G ±55% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.01G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 91.4M ±93% |
| [Geomean] | 852M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.6k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.45k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 766k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 771k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.6k ± 2% |
| [Geomean] | 447k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 139M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.5M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 137M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.62M ±110% |
| [Geomean] | 29.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.1G ±77% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.27G ±91% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 509M ±190% |
| [Geomean] | 3.15G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 90.0M ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.40M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 203M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 53.5M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 23.1M ±64% |
| [Geomean] | 83.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 634M ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 109M ±84% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.21G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.7M ±127% |
| [Geomean] | 269M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.2k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.8k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 19.0k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 763k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 770k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.14M |