| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | acd801c178d283a3050aa54864339b892b0d7808 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:47:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T08:31:23.621689661Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.35 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.35/0 |
| upload-time | 2026-05-27T14:06:40Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.3µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.6µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.03GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.22GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.52GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.34GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.85GB ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.20GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.36GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.91GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.86GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.63GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ± 1% |
| [Geomean] | 7.17GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 229M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.9M ±98% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 212M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 227M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.71M ± 9% |
| [Geomean] | 77.1M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.40G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.64G ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 991M ±252% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.52G ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.0G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±65% |
| [Geomean] | 2.91G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 172M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.87M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 185M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.88M ± 4% |
| [Geomean] | 45.0M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 57.1M ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 336M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 359M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.8M ±11% |
| [Geomean] | 178M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.39G ±21% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.30G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 100M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.07G ±64% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.53G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.6M ± 7% |
| [Geomean] | 690M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.9k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.4k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.56k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.32M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 785k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 780k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.7k ± 1% |
| [Geomean] | 453k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.05M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.10M ±14% |
| [Geomean] | 22.6M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.57G ±36% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.01G ±271% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.6G ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 160M ±41% |
| [Geomean] | 2.01G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 109M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 107M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.69M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.2M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 15.9M ±19% |
| [Geomean] | 68.8M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 654M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 71.1M ±101% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 638M ±121% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.3M ±10% |
| [Geomean] | 179M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 783k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |