| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 08bd667214d0840d9c99e88b3e7d9e9a028bb815 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:51:37Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T07:19:45.021228946Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.36 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.36/0 |
| upload-time | 2026-05-27T14:09:02Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.8µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.3µs ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.9µs ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 88.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 72.5µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.6µs ± 2% |
| [Geomean] | 67.2µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.65GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.32GB ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.24GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 5.99GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.65GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.51GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.11GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.36GB ±11% |
| [Geomean] | 5.61GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.59GB ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.47GB ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.61GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.10GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.60GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 441M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 302M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 445M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 549M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 285M ±14% |
| [Geomean] | 416M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.48G ±33% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.4G ±69% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.75G ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.0G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.3G ± 6% |
| [Geomean] | 12.4G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 349M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 366M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 359M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±30% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 856M ±25% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.06G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 465M ±23% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 839M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.05G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 431M ±25% |
| [Geomean] | 736M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 3.62G ±63% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.01G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.64G ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 2.99G ±35% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 5.85G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.40G ±226% |
| [Geomean] | 3.53G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.3k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.01k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.05k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.4k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.90k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.05k ± 2% |
| [Geomean] | 4.36k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 677k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 682k ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.9k ± 2% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 237M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 187M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 237M ± 4% |
| [Geomean] | 205M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 24.2G ±76% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.9G ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 21.9G ±62% |
| [Geomean] | 15.9G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 130M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 159M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 193M ±37% |
| [Geomean] | 151M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 336M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 325M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 327M ± 8% |
| [Geomean] | 326M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.25G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.26G ±78% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 508M ±39% |
| [Geomean] | 1.15G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.02k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.8k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.91k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 19.9k ± 2% |
| [Geomean] | 11.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 421k ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.19M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 414k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.20M ± 2% |
| [Geomean] | 706k |