| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4960851b93963a5b2840dcce017629e874bd257c |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:51:34Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T09:11:18.352134478Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.37 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.37/0 |
| upload-time | 2026-05-27T14:32:05Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 36.5µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.9µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 34.1µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.07GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.22GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 6% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.36GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.04GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.57GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.34GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 3% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.48GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.29GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.37GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.41GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.38GB ± 3% |
| [Geomean] | 7.16GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 38.8M ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.12M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.71M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 32.9M ±51% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 6.54M ±87% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.61M ±20% |
| [Geomean] | 10.5M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.23G ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.33G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 963M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.31G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.64G ±80% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 973M ±24% |
| [Geomean] | 1.96G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.48M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.52M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.41M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.44M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 2.06M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 137M ±95% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.69M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.89M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 92.5M ±145% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.73M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.82M ± 7% |
| [Geomean] | 10.6M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 245M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.97M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 11.0M ±148% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.85M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 10.6M ±178% |
| [Geomean] | 23.4M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.4k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.44k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.65M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.66M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 506k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.31M ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.03M ±49% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.78M ±53% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.13M ±36% |
| [Geomean] | 3.30M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.28G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 966M ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.59G ±86% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 966M ±27% |
| [Geomean] | 1.17G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 560k ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 680k ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 589k ±36% |
| [Geomean] | 606k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 885k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 881k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |