| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ee500cd07410e70ea822aad42a8a2da865b0fee8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:45:14Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T11:57:58.321147887Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.39 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.39/0 |
| upload-time | 2026-05-27T17:31:50Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.0µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 37.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 43.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 37.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.7µs ± 1% |
| [Geomean] | 37.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.64GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.16GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.58GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.25GB ±27% |
| [Geomean] | 3.56GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.40GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.19GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.31GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.44GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.13GB ±26% |
| [Geomean] | 4.98GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.45GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.51GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.55GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 5.10GB ±10% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 213M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.21M ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 211M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 201M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 12.7M ±60% |
| [Geomean] | 70.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.40G ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9G ±37% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 123M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.30G ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.8G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 937M ±89% |
| [Geomean] | 2.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 183M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 145M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.40M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 180M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 152M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.47M ± 5% |
| [Geomean] | 40.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 324M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 27.7M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 326M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 361M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 60.7M ±55% |
| [Geomean] | 167M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.49G ±46% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.85G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 52.2M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.59G ±69% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.58G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 117M ±101% |
| [Geomean] | 688M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.7k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 1% |
| [Geomean] | 7.72k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.36M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 810k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.37M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 812k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2k ± 1% |
| [Geomean] | 463k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.61M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.99M ±80% |
| [Geomean] | 20.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 98.1M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 10.4G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 931M ±90% |
| [Geomean] | 1.87G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 88.1M ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 94.6M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.23M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 183M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.4M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 190M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 41.0M ±73% |
| [Geomean] | 63.5M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.03G ±149% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 29.2M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 941M ±171% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.2M ±116% |
| [Geomean] | 224M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.5k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.2k ± 1% |
| [Geomean] | 19.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 810k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 812k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.17M |