| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c3h88-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) Platinum 8481C CPU @ 2.70GHz |
| experiment-commit | ee500cd07410e70ea822aad42a8a2da865b0fee8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:45:14Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T11:41:41.291827635Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.40 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.40/0 |
| upload-time | 2026-05-27T17:41:30Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 36.1µs ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 33.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 36.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 33.7µs ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 33.8µs ± 0% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 4.62GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.90GB ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.42GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 4.66GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 3.14GB ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.43GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.24GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 7.01GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 3.85GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.05GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 7.24GB ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.18GB ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.06GB ± 2% |
| [Geomean] | 4.44GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 10.2GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 7.02GB ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 5.54GB ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 10.4GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 7.41GB ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 5.52GB ± 2% |
| [Geomean] | 7.43GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 51.6M ±48% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.25M ±91% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.92M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 56.6M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.65M ±66% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.94M ±21% |
| [Geomean] | 10.6M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 5.77G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 791M ±172% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 5.79G ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 937M ±97% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 1.78G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 20.7M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.33M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.88M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 20.9M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.30M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.80M ± 0% |
| [Geomean] | 3.69M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 127M ±92% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 4.33M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 2.68M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 192M ±84% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 4.46M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 2.63M ± 6% |
| [Geomean] | 12.2M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 247M ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 16.9M ±186% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 4.67M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 400M ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 34.8M ±141% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 4.74M ±16% |
| [Geomean] | 33.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 27.7k ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.48k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 27.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.48k ± 0% |
| [Geomean] | 8.48k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | 1.66M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 892k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 88.8k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | 1.67M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 891k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 88.6k ± 0% |
| [Geomean] | 509k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 2.28M ±154% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 3.02M ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 2.63M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 3.08M ±16% |
| [Geomean] | 2.73M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 758M ±183% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.11G ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 907M ±98% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.17G ± 9% |
| [Geomean] | 972M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 570k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 400k ± 0% |
| [Geomean] | 484k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 1.19M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 820k ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 1.28M ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 830k ±20% |
| [Geomean] | 1.01M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 14.8k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 28.1k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 14.8k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 28.1k ± 0% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-44 | 891k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-44 | 1.69M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-44 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-44 | 889k ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-44 | 1.69M ± 0% |
| [Geomean] | 1.22M |