| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ef067283ce48c893f406c079ee312c7ea2fc280c |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T22:46:00Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T13:27:11.490585157Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.42 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.42/0 |
| upload-time | 2026-05-27T19:02:33Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 47.0µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 40.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 46.6µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 39.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 2% |
| [Geomean] | 39.7µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.76GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.89GB ±26% |
| [Geomean] | 3.50GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.27GB ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.98GB ±26% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.40GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.84GB ±35% |
| [Geomean] | 5.08GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.34GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.96GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.54GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.90GB ±15% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 228M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 244M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 12.2M ±85% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 226M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 244M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 13.2M ±103% |
| [Geomean] | 88.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.82G ±38% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.2G ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 706M ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.37G ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.3G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 800M ±219% |
| [Geomean] | 3.86G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 167M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.12M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 197M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 164M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.06M ± 2% |
| [Geomean] | 46.5M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 356M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 381M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 58.5M ±65% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 391M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.1M ±89% |
| [Geomean] | 202M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.40G ±45% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 105M ±68% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.23G ±61% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.95G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 101M ±83% |
| [Geomean] | 832M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.3k ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.49k ± 2% |
| [Geomean] | 7.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.28M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 751k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.2k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.29M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 758k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.5k ± 2% |
| [Geomean] | 442k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 141M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.68M ±128% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 141M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 7.27M ±165% |
| [Geomean] | 31.3M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 708M ±137% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 805M ±200% |
| [Geomean] | 3.20G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 107M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 95.2M ±59% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.50M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 202M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.8M ±105% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 200M ±13% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 42.2M ±139% |
| [Geomean] | 89.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 582M ±85% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 81.1M ±86% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.20G ±101% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 75.9M ±121% |
| [Geomean] | 256M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.6k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.3k ± 2% |
| [Geomean] | 18.8k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 749k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 756k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 2% |
| [Geomean] | 1.13M |