| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 4960851b93963a5b2840dcce017629e874bd257c |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T23:51:34Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T12:46:13.978421755Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.45 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.45/0 |
| upload-time | 2026-05-27T19:34:15Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 86.3µs ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 69.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 46.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 86.4µs ±15% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 70.2µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 46.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 65.6µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.71GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.46GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.48GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.38GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.14GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.47GB ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.68GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.14GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.74GB ± 3% |
| [Geomean] | 5.72GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.79GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.23GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.79GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.18GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.53GB ± 4% |
| [Geomean] | 7.72GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 427M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 532M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 290M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 436M ±13% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 533M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 276M ±10% |
| [Geomean] | 402M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.55G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.1G ±64% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 18.9G ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.16G ±18% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.7G ± 9% |
| [Geomean] | 12.6G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 334M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 185M ±34% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 347M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 334M ±40% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 163M ±54% |
| [Geomean] | 271M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 802M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.00G ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 433M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 846M ±27% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.04G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 406M ±24% |
| [Geomean] | 706M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.09G ±54% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.50G ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.36G ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.15G ±32% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.44G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.22G ±82% |
| [Geomean] | 4.24G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.6k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.16k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.07k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.6k ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.13k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.07k ± 3% |
| [Geomean] | 4.46k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 698k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 430k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 64.1k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 698k ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 428k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 64.5k ± 3% |
| [Geomean] | 268k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 176M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 184M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 229M ± 4% |
| [Geomean] | 204M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.0G ±21% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 23.6G ±77% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.7G ±84% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 30.2G ±15% |
| [Geomean] | 17.8G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 125M ±35% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 160M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 125M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 140M ±62% |
| [Geomean] | 137M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 315M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 322M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 291M ±10% |
| [Geomean] | 309M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 931M ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24G ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.22G ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.31G ±80% |
| [Geomean] | 1.81G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 7.16k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.3k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 7.12k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.4k ± 1% |
| [Geomean] | 12.1k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 430k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.22M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 427k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.23M ± 1% |
| [Geomean] | 724k |