| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | b5772a8d7c5a9a85d84bb05c610f3636ca10ff13 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T22:10:06Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T14:10:37.302201305Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.46 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.46/0 |
| upload-time | 2026-05-27T19:43:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 46.0µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.8µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.8µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.09GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.68GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.12GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.61GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.31GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.25GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.25GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.42GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.33GB ±10% |
| [Geomean] | 4.71GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.41GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.30GB ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.53GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.20GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.69GB ±18% |
| [Geomean] | 7.05GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 230M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 7.08M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 221M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 233M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.74M ± 8% |
| [Geomean] | 70.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.17G ±39% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5G ±51% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 191M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.32G ±14% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.9G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 165M ±29% |
| [Geomean] | 2.43G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 191M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 159M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.95M ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 158M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.89M ± 4% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 369M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 37.2M ±18% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 364M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.9M ±11% |
| [Geomean] | 167M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.47G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.61G ±26% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.7M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.33G ±57% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.92G ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.6M ± 6% |
| [Geomean] | 690M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.7k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.30M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 775k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 90.0k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 775k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.34M ±37% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 135M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.15M ±12% |
| [Geomean] | 17.5M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.9G ±63% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 193M ±47% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±52% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 164M ±43% |
| [Geomean] | 1.50G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 104M ±31% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 99.4M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.52M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 17.8M ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.3M ±16% |
| [Geomean] | 58.1M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 810M ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 36.3M ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 968M ±136% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.6M ± 9% |
| [Geomean] | 177M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |