| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 286c12b1d159de830564271b3589c8a7b8acbca7 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T14:23:17Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T14:36:41.540071628Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.47 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.47/0 |
| upload-time | 2026-05-27T19:55:57Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.2µs ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 34.0µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.8µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.4µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.06GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.28GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.23GB ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.07GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.20GB ± 5% |
| [Geomean] | 3.09GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.54GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.38GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.06GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.56GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.36GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.02GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.19GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.39GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.33GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.41GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.53GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.33GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.39GB ± 5% |
| [Geomean] | 7.21GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 22.1M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.73M ±62% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.07M ±56% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 29.6M ±66% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.61M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.95M ±46% |
| [Geomean] | 9.24M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.78G ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.44G ±68% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.98G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.21G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±48% |
| [Geomean] | 1.88G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.50M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.46M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.53M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.41M ±17% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.43M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.52M ± 3% |
| [Geomean] | 2.08M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.01M ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.97M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.14M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 72.7M ±212% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.81M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 4.23M ±10% |
| [Geomean] | 6.76M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 237M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.52M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 22.6M ±179% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 241M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.51M ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 7.84M ±34% |
| [Geomean] | 26.0M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 28.4k ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 28.0k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.71M ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 884k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 88.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.7k ± 1% |
| [Geomean] | 510k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.59M ±50% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.19M ±94% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.04M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.16M ±49% |
| [Geomean] | 3.24M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40G ±72% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.06G ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.14G ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 983M ±50% |
| [Geomean] | 1.14G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 840k ±90% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 550k ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 600k ±50% |
| [Geomean] | 639k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.7k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.1k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 883k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.69M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |