| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | a004b4b1b06aa99af9a4c8d24d13d7e043f34844 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T19:08:55Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T20:31:56.639269686Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.5 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.5/0 |
| upload-time | 2026-05-27T02:04:31Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.7µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 39.0µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.99GB ±39% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.09GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.62GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.69GB ± 3% |
| [Geomean] | 3.50GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.30GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.11GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.78GB ±36% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.22GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.17GB ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.49GB ±10% |
| [Geomean] | 4.90GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.81GB ±15% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.31GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.69GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.12GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 222M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 232M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 11.4M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 222M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 231M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.78M ±11% |
| [Geomean] | 76.7M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.36G ±28% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.8G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 636M ±185% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.58G ±23% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.1G ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 171M ±57% |
| [Geomean] | 2.98G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 193M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 162M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.88M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 190M ±12% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 160M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.90M ± 7% |
| [Geomean] | 44.7M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 372M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 54.9M ±83% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 371M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 36.2M ±10% |
| [Geomean] | 178M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.67G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.01G ±33% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5M ±87% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.50G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.52G ±47% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 62.4M ±14% |
| [Geomean] | 763M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 21.8k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.50k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 776k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.5k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 450k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.97M ±176% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.14M ±11% |
| [Geomean] | 22.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.2G ±29% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 636M ±195% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.4G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 157M ±82% |
| [Geomean] | 1.97G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.6M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.54M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 200M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 34.0M ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.1M ±12% |
| [Geomean] | 68.2M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 849M ±113% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 62.2M ±129% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.23G ±129% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.9M ± 7% |
| [Geomean] | 217M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.4k ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 773k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 776k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |