| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 4229cb1eda897842f2f1a0e3fd7cb3ff1d70be0c |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T17:17:54Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T17:33:20.675301925Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.51 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.51/0 |
| upload-time | 2026-05-27T23:08:08Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 43.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 36.9µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.2µs ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 36.9µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.5µs ± 1% |
| [Geomean] | 37.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.58GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.05GB ±35% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.11GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.57GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.99GB ±38% |
| [Geomean] | 3.62GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.44GB ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.94GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.36GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.15GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.75GB ±35% |
| [Geomean] | 5.06GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.24GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.98GB ±11% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.80GB ±15% |
| [Geomean] | 7.25GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 210M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 201M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 10.3M ±81% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 210M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 199M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 8.60M ±92% |
| [Geomean] | 73.4M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.64G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 9.05G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 718M ±143% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.34G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.05G ±38% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 581M ±177% |
| [Geomean] | 3.18G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 180M ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 161M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.46M ± 6% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 189M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 146M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.35M ±11% |
| [Geomean] | 40.8M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 324M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 357M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 49.4M ±70% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 325M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 349M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 43.0M ±85% |
| [Geomean] | 174M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.48G ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 2.16G ±93% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 93.3M ±89% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.19G ±47% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 2.40G ±73% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 81.8M ±95% |
| [Geomean] | 642M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.8k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.6k ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.72k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.37M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 813k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.36M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 815k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 89.8k ± 1% |
| [Geomean] | 463k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 123M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.76M ±120% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 123M ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.41M ±145% |
| [Geomean] | 24.9M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.99G ±49% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 676M ±138% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 9.07G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 568M ±184% |
| [Geomean] | 2.37G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 105M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 102M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.57M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 30.5M ±107% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 193M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 24.5M ±131% |
| [Geomean] | 73.0M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 413M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 66.0M ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 797M ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 56.0M ±117% |
| [Geomean] | 187M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.5k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.6k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.4k ± 1% |
| [Geomean] | 19.6k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 812k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 814k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.70M ± 1% |
| [Geomean] | 1.18M |