| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | ff9a2de809537eed58ed3e0295dab09c676e8305 |
| experiment-commit-time | 2026-05-26T21:07:26Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-26T21:17:49.780082824Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260527.7 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260527.7/0 |
| upload-time | 2026-05-27T02:52:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 44.9µs ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.6µs ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 44.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.0µs ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.14GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.60GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.24GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.17GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 4% |
| [Geomean] | 3.58GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.41GB ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.17GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.03GB ±27% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.39GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.16GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.63GB ±39% |
| [Geomean] | 5.05GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.54GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.15GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 5.05GB ±13% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.56GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.10GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.65GB ±16% |
| [Geomean] | 7.22GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 213M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 222M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 13.7M ±113% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 212M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 216M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.36M ±35% |
| [Geomean] | 75.8M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.45G ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.4G ±65% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 928M ±117% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.44G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 14.5G ±48% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 186M ±39% |
| [Geomean] | 3.12G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 189M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 149M ±44% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.56M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 183M ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 150M ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.50M ± 0% |
| [Geomean] | 41.3M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 339M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 356M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.3M ±92% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 339M ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 362M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.9M ±32% |
| [Geomean] | 179M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.29G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.50G ±43% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 108M ±63% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.19G ±30% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.23G ±41% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 59.8M ±19% |
| [Geomean] | 694M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.3k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.49k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 22.5k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 0% |
| [Geomean] | 7.60k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.34M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 780k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.35M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 791k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.2k ± 0% |
| [Geomean] | 456k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 136M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 8.19M ±152% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 136M ±23% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.23M ±57% |
| [Geomean] | 24.1M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.6G ±58% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 934M ±115% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.7G ±57% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 188M ±44% |
| [Geomean] | 2.39G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 97.5M ±55% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 97.2M ±67% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.40M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 196M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 41.9M ±130% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 195M ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.4M ±53% |
| [Geomean] | 71.6M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.34G ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 78.5M ±82% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 803M ±100% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.9M ±26% |
| [Geomean] | 233M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.3k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.2k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.3k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 778k ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.70M ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 790k ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.16M |