| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4ah72-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | d01955d5d50ccb5f46c215f88c1781742b3f117d |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T17:45:40Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T19:08:28.296010617Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.1 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.1/0 |
| upload-time | 2026-05-28T00:27:36Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 35.8µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 33.6µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 36.4µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 33.8µs ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 33.8µs ± 1% |
| [Geomean] | 34.5µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 4.04GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 3.26GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.17GB ± 5% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 4.08GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.27GB ± 1% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.22GB ± 7% |
| [Geomean] | 3.08GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.50GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.33GB ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.98GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.64GB ± 7% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.37GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.03GB ± 6% |
| [Geomean] | 4.18GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 9.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 7.40GB ± 8% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 5.32GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 9.55GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 7.40GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.34GB ± 6% |
| [Geomean] | 7.19GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 29.6M ±67% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 4.58M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 4.53M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 38.2M ±43% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 4.54M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 5.47M ±20% |
| [Geomean] | 9.13M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 5.07G ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.18G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 775M ±38% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 5.25G ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.17G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±19% |
| [Geomean] | 1.75G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 2.00M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.46M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 2.07M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.40M ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 2.44M ± 2% |
| [Geomean] | 1.91M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 72.4M ±224% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.51M ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 3.72M ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 137M ±96% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 2.53M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.79M ± 3% |
| [Geomean] | 9.81M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 242M ±11% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 5.03M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 6.98M ±43% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 245M ±16% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 5.22M ±30% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 9.37M ±74% |
| [Geomean] | 21.6M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 27.9k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.48k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 27.5k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.48k ± 1% |
| [Geomean] | 8.47k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | 1.68M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 888k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 89.0k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | 1.65M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 88.9k ± 1% |
| [Geomean] | 508k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 2.99M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 2.27M ±54% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 3.01M ± 6% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 3.23M ±58% |
| [Geomean] | 2.85M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 1.12G ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 768M ±40% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 1.13G ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.00G ±19% |
| [Geomean] | 993M |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 300k |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 400k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 346k |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 567k ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 530k ±32% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 600k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 633k ±89% |
| [Geomean] | 581k |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 28.3k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 14.8k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 28.1k ± 1% |
| [Geomean] | 20.4k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-36 | 1.70M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-36 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-36 | 887k ± 0% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-36 | 1.69M ± 1% |
| [Geomean] | 1.22M |