| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-amd64_c2s16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| cpu | Intel(R) Xeon(R) CPU @ 3.10GHz |
| experiment-commit | 01d183b0001d361101b27ef6a5bd27ba81f53b33 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T19:46:13Z |
| goarch | amd64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T20:16:16.761939694Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.11 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.11/0 |
| upload-time | 2026-05-28T03:04:11Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 88.1µs ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 71.7µs ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 47.1µs ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 89.3µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 71.8µs ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 47.2µs ± 2% |
| [Geomean] | 66.9µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.66GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.49GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 3.34GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 4.70GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.45GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.37GB ± 4% |
| [Geomean] | 4.13GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 6.71GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.16GB ±12% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.55GB ±10% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.56GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.08GB ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.50GB ±11% |
| [Geomean] | 5.69GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.88GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.19GB ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.36GB ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.75GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.11GB ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.28GB ± 9% |
| [Geomean] | 7.69GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 442M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 559M ±17% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 292M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 449M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 583M ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 292M ±15% |
| [Geomean] | 420M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 8.80G ±34% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.4G ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 19.9G ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 8.56G ±19% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.7G ±61% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 18.9G ± 9% |
| [Geomean] | 13.0G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 352M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 351M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 201M ±33% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 346M ± 8% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 380M ±16% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 210M ±24% |
| [Geomean] | 297M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 782M ±10% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.15G ±27% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 441M ±20% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 886M ±20% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 1.10G ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 436M ±19% |
| [Geomean] | 743M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 4.28G ±44% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.62G ±14% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.86G ±116% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 3.75G ±52% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.56G ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 3.23G ±125% |
| [Geomean] | 4.31G |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 11.4k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.97k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.06k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 11.2k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.93k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.06k ± 3% |
| [Geomean] | 4.37k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 682k ± 9% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 418k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 63.6k ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 672k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 416k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 63.7k ± 3% |
| [Geomean] | 262k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 173M ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 234M ± 4% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 163M ± 9% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 236M ± 3% |
| [Geomean] | 199M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.1G ±25% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 21.9G ±72% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.5G ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 27.8G ±27% |
| [Geomean] | 16.7G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 122M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 177M ±41% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 128M ±18% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 182M ±31% |
| [Geomean] | 150M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 324M ±19% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 309M ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 306M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 317M ± 6% |
| [Geomean] | 314M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 1.60G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.95G ±134% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 898M ±20% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.21G ±155% |
| [Geomean] | 1.58G |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.98k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 20.2k ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.97k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 20.1k ± 2% |
| [Geomean] | 11.9k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 419k ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.21M ± 3% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 418k ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.21M ± 2% |
| [Geomean] | 711k |