| label | common value |
|---|---|
| baseline-commit | 2dc996f71b0ebafb77e64433e58333e049488a3c |
| benchmarks-commit | 063a89b681d6cea4916099dfbdc9fc6325a5c814 |
| branch | master |
| builder | gotip-linux-arm64_c4as16-perf_vs_release |
| by | public-worker-builder@golang-ci-luci.iam.gserviceaccount.com |
| experiment-commit | 6e808ba41ac417b226c95a63c3c31631991069d8 |
| experiment-commit-time | 2026-05-27T22:53:58Z |
| goarch | arm64 |
| goos | linux |
| pgo | off |
| pkg | golang.org/x/benchmarks/sweet/benchmarks/cockroachdb |
| post-submit | true |
| repository | go |
| runstamp | 2026-05-27T23:10:24.562125376Z |
| shortname | sweet_cockroachdb |
| toolchain | experiment |
| upload | 20260528.14 |
| upload-file | results |
| upload-part | 20260528.14/0 |
| upload-time | 2026-05-28T04:44:23Z |
| label | values |
| time/op | |
|---|---|
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 45.2µs ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 38.5µs ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.3µs ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 45.7µs ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 38.6µs ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 33.3µs ± 0% |
| [Geomean] | 38.8µs |
| average-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.12GB ± 1% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 4.59GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.67GB ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 5.13GB ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 4.60GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.67GB ± 2% |
| [Geomean] | 3.40GB |
| peak-RSS-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 7.47GB ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 6.18GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.34GB ± 9% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 7.43GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 6.21GB ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.26GB ±16% |
| [Geomean] | 4.74GB |
| peak-VM-bytes | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 9.51GB ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 8.11GB ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 4.54GB ± 8% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 9.51GB ± 5% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 8.19GB ± 4% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 4.62GB ±22% |
| [Geomean] | 7.08GB |
| write-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 218M ± 6% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 223M ± 7% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 6.40M ±16% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 220M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 229M ± 5% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 6.41M ± 6% |
| [Geomean] | 68.2M |
| write-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 5.73G ±22% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 11.0G ±32% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 189M ±51% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 6.42G ±29% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.2G ±76% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 199M ±44% |
| [Geomean] | 2.39G |
| write-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 184M ± 0% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 154M ±24% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.54M ± 2% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 188M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 157M ±28% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.52M ± 3% |
| [Geomean] | 41.9M |
| write-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 342M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 344M ±22% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 35.1M ±19% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 344M ± 2% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 374M ±15% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 35.5M ± 9% |
| [Geomean] | 163M |
| write-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.39G ±74% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 3.56G ±42% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 59.9M ±12% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.52G ±68% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 3.52G ±45% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 61.1M ± 7% |
| [Geomean] | 678M |
| write-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 22.1k ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.50k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 21.9k ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 13.0k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.50k ± 1% |
| [Geomean] | 7.54k |
| write-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | 1.33M ± 4% |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 89.9k ± 1% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | 1.31M ± 3% |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 778k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 90.0k ± 1% |
| [Geomean] | 452k |
| read-avg-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 137M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 2.09M ±14% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 132M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 2.21M ±14% |
| [Geomean] | 17.0M |
| read-p100-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 12.7G ±69% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 186M ±44% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 11.9G ±90% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 216M ±48% |
| [Geomean] | 1.57G |
| read-p50-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 106M ±34% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 300k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 98.8M ±60% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 300k ± 0% |
| [Geomean] | 5.54M |
| read-p95-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 198M ±10% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 15.8M ±17% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 197M ±11% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 16.8M ±19% |
| [Geomean] | 56.7M |
| read-p99-latency-ns | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 958M ±180% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 33.5M ± 7% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 679M ±127% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 34.9M ±10% |
| [Geomean] | 166M |
| read-ops/sec | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 13.0k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 28.5k ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 12.9k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 28.5k ± 0% |
| [Geomean] | 19.2k |
| read-ops | |
| CockroachDBkv0/nodes=1-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=1-8 | 779k ± 3% |
| CockroachDBkv95/nodes=1-8 | 1.71M ± 0% |
| CockroachDBkv0/nodes=3-8 | |
| CockroachDBkv50/nodes=3-8 | 777k ± 2% |
| CockroachDBkv95/nodes=3-8 | 1.71M ± 0% |
| [Geomean] | 1.15M |